Karan potvrdio: izvještaji protiv više lica u slučaju Viaduct i vjetroelektrana Trusina – višemilionske štete po budžet RS
Ministar unutrašnjih poslova RS, Siniša Karan potvrdio je da je u slučaju Viaduct d.o.o. Portorož i HES Vrbas podnesen izvještaj protiv tri lica, od kojih je jedno lice zaposleno kao direktor u HES Vrbas i pravnog lica Viaduct d.o.o. zbog osnova sumnje da su izvršili četri krivična djela zloupotreba službenog položaja i ovlašćenja.
Riječ je o malverzacijama prilikom zaključenja konsultatskih ugovora između navedenih pravnih lica, zbog čega je pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova (ICSID) u Vašingtonu preduzeću iz Slovenije dosuđeno 38,8 milina evra sa pripadajućim kamatama, rekao je Karan na zasjedanju Narodne skupštine Republike Srpske.
Zbog toga je budžetu Republike Srpske pričinjena materijalna šteta u iznosu od najmanje 75,8 miliona KM.
Slovenački Viaduct je zahtjev za pokretanje arbitraže pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova (ICSID) podnio 2016. godine, nakon raskida koncesionog ugovora za gradnju dvije hidroelektrane na Vrbasu.
Slučaj je konačno okončan negativno po Republiku Srpsku 1. maja 2024. godine, kada je Komitet odbacio žalbu Republike Srpske, čime je prvostepena odluka postala pravosnažna i konačna.
Nakon toga formiran je tim koji će u komunikaciji sa tužiocima i Vladom Republike Srpske definisati dinamiku na koji način i u kojim ratama će biti izmirene obaveze prema kompaniji Viadukt. Ovo je izjavio ministar finansija i trezora BiH, Srđan Amidžić, dodajući da od te obaveze niko ne bježi, ali se moraju iscrpiti svi pravni lijekovi.

Karan je potvrdio je podnesen izvještaj i u slučaju vjetroparka Trusina protiv dva lica od kojih je jedno lice bivši ministar energetike i rudarstva Republike Srpske, a drugo live direktor privrednog društva.
Oni se sumnjiče da su izvršili krivično djelo zloupotreba položaja i ovlašćenja u vezi sa malverzacijama prilikom izgradnje i korišćenja vjetroparka na lokalitetu Trusina, u opštini Nevesinje.
Na taj način su privrednom društvu Kermas energija d.o.o. Zagreb omogućili pokretanje postupka pred sudom u inostranstvu i pribavljanja imovinske koristi u iznosu od 199,5 miliona KM na štetu budžeta Republike Srpske.
Karan nije naveo o kom ministru se radi, ali mediji su ranije dovodili u vezu sa ovim slučajem bivšeg ministra energetike i rudarstva Republike Srpske, Željka Kovačevića. Kovačević je nedavno uhapšen, na jednom graničnom prelazu u BiH, ali je nedugo zatim i pušten, nakon što Republičko javno tužilaštvo RS nije tražilo pritvor.
Kovačević je potpisao sa kompanijiom koja je trebala da gradi vjetropark Trusina aneks koncesionog ugovora, kojim je projekat od 50 megavata podijeljen na pet projekata od po 10 megavata. Time je koncesionaru omogućeno da aplicira za podsticaj za električnu energiju koju bude proizveo, ali ta izmjena ugovora nije bila u skladu sa zakonom, jer tenderskom procedurom nije bilo predviđeno da će taj projekat ostvariti podsticaje.
Vlada Republike Srpske je 2019. godine raskinula ugovor, jer koncesionar nije dostavio bankarsku garanciju za koncesioni ugovor, Nakon toga kompanija Kermas Energija, kao vlasnik firme Eol prvi, koja je trebalo da gradi vjetropark, prošle godine uputila Savjetu ministara BiH opomenu pred pokretanje arbitražnog postupka vrijednog 102 miliona evra.