Kako se zemlje u Evropi bore sa većim računima za energiju?
Širom Evrope raste zabrinutost zbog računa za energiju, koji su sve veći, a problem je i neizvjesnost oko snabdevanja gasom i naftom nakon početka sukoba u Ukrajini.
EU
Evropska unija je u cilju pronalaženja rješenja najavila strategiju za podršku potrošačima, piše BBC, jer je Evropska unija, prije početka sukoba u Ukrajini, uvozila 40 % gasa iz Rusije.
Kao mjera štednje planirano je obavezno smanjenje potrošnje električne energije u vrijeme najveće potrošnje tokom dana za 5% širom EU, do marta 2023. godine. Osim toga slijedi dobrovoljno smanjenje od 10 % ukupne potrošnje struje – svakoj od zemalja je prepušteno da odluči kako to da učini. Uveden je i “solidarni porez”, na višak profita koji su ostvarile enegetske kompanije.
Njemačka
Njemačka je već usvojila niz mjera za uštedu električne energije. Parlament ove zemlje je odobrio 200 milijardi evra kao „odbrambeni štit“, da bi se najveća ekonomija EU izborila sa cijenom gasa i struje za domaćinstva.
Vlada će platiti decembarski mesečni račun za gas za sva domaćinstva i mala i srednja preduzeća. Osim toga, svi poreski obveznici su u septembru i oktobru primili jednokratnu uplatu za energiju od 300 evra. Njemačka pokušava da smanji potrošnju energije u javnom sektoru, a progresivni porez na energetske kompanije primenjivaće se od decembra 2022. do kraja juna 2023. godine. Grijanje u javnim zgradama ograničeno je na maksimalno 19 stepeni, izuzev bolnica.
Francuska
Vlada Francuske je u januaru primorala državnog dobavljača energije Electricite de France (EDF) da ograniči rast cijena na 4 %, na godinu dana. U planu je ograničavanje potrošnje gasa i struje na 15 % do 2023. godine, kao dio subvencija od 45 milijardi evra, za podršku domaćinstvima i preduzećima. Vlada planira uštedu energije od 10 % na nivou države.
Italija
Italija očekuju da će potrošiti oko 49,5 milijardi evra. Mjere uključuju jednokratnu isplatu 200 evra, ljudima koji zarađuju 35.000 evra godišnje ili manje. Italijanska vlada takođe pokušava da smanji potrošnju gasa.
Holadija
Od novembra, cijene električne energije i gasa za domaćinstva su ograničene na nivoe iz januara 2022. – do određene količine potrošnje. Svaka dodatna potrošnja će se naplaćivati po tržišnim cijenama. Potrošači imaju popust od 190 evra u novembru i decembru 2022. godine, a na koji način se to realizuje zavisi od snabdjevača električnom energijom. Za one sa nižim primanjima tuj je jednokratna naknada za energiju od 1300 evra.
Španija i Portugal
Španija je smanjila PDV na račune za energiju i porez na struju. Španija i Portugal uvele su gornju granicu cene gasa koja će važiti godinu dana i ima za cilj da prepolovi račune za gas za 40 % kupaca u dvije zemlje. Postoji i jednokratna isplata od 200 evra za ljude u Španiji koji zarađuju manje od 14.000 evra godišnje i koji ne primaju beneficije. Očekuje se da će mjere Španije koštati oko 27 milijardi evra.
Poljska
Vlada Poljske je ukinula PDV na hranu, gas i đubrivo i smanjila PDV na račune za benzin, dizel i energiju. Domaćinstva koja smanje potrošnju električne energije za 10% u 2023. u odnosu na 2022. biće nagrađena dodatnim popustom.
Velika Britanija
Vlada Velike Britanije uvela je gornju granicu cijene za energiju do aprila 2023. godine. To znači da će prosječan račun za gas i struju biti 2500 godišnje. Biće više podrške za one na beneficijama i za penzionerska domaćinstva.
Norveška
Norveška je postavila maksimalnu cijenu koju domaćinstva treba da plaćaju za svoju energiju – iznos preko toga, do 80% platiće Vlada.