Inicijativa ‘Spasimo Unu’ zadovoljna poništenjem dozvole za gradnju hidroelektrane
Inicijativa “Spasimo Unu” pozdravila je odluku hrvatskog Ministarstva građevinarstva da poništi dozvolu za izgradnju male hidroelektrane na Uni.
“Odluka Ministarstva potvrđuje ono što smo od početka tvrdili, da radovi na izgradnji male hidroelektrane dovode do štetnog uticaja na prirodu i da dozvole za takav zahvat nisu izdate u skladu sa hrvatskim zakonima”, navodi se u saopštenju.
Inicijativa, koja okuplja aktiviste iz Hrvatske i BiH, naglasila je u saopštenju da će nastaviti s naporima za trajnu zaštitu rijeke Une.
Ministarstvo prostornog uređenja, građevine i državne imovine objavilo je na sajtu da je proglasilo ništavnom građevinsku dozvolu za izgradnju male hidroelektrane “Una-mlin” od 6. oktobra 2016, rešenje o promjeni imena investitora i rješenje o produženju važenja građevinske dozvole 2019, koje je izdala Zadarska županija.
U postupku oglašavanja ništavim navedenih akata Ministarstvo je, kako je istaknuto, utvrdilo da je građevinska dozvola izdata bez prethodno provedene procjene uticaja zahvata na životnu sredinu i bez prethodno provedene procjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu, što je ujedno predmet posebnih krivičnih i prekršajnih postupaka.
Ministarstvo je utvrdilo da bi nastavak gradnje uzrokovao “nepovratnu štetu za prirodu i okolinu”.
Na planove o izgradnji hidroelektrane na izvoru Une, koji se nalazi na nekoliko kilometara od teritorije BiH, upozorili su ranije predstavnici ekoloških udruženja i iz BiH i iz Hrvatske, a organizovano je i nekoliko protesta.
Una izvire kod ličkog mesta Donja Suvaja u Hrvatskoj, većim delom teče kroz BiH a u dužini od oko 50 km predstavlja prirodnu granicu između dvije zemlje.
Vrelo Une je od 1968. godine zaštićeno kao hidrološki spomenik prirode. Smatra se da je to peti najdublji kraški izvor na svijetu.
Proteste lokalnog stanovništva i udruženja koja su tražila zaustavljanje radova podržali su i Fond za zaštitu prirode WWF Adrija, Zelena akcija i Grinpis u Hrvatskoj.