Evropska unija uvodi nove mjere da bi smanjila štetan uticaj pasivnog pušenja

Evropska unija usvojila je reviziju preporuke o sredinama bez dima, koja ima za cilj bolju zaštitu ljudi, posebno djece, od pasivnog pušenja i aerosola .

Savjet EU usvojio je reviziju kojom nastoji da smanji upotrebu duhana i novih proizvoda, posebno među mlađim ljudima i smanji ovisnost o nikotinu .

Konzumacija duhana i nikotina najveći je zdravstveni rizik koji se može izbjeći i najznačajniji uzrok prerane smrti u EU. Revidirana Preporuka poziva države članice da prošire politiku zaštite okoline bez dima na ključne vanjske površine, kao što su javna igrališta, šira područja zdravstvenih i obrazovnih objekata, javne zgrade i stajališta za prevoz.

Ova preporuka ima poseban fokus na boljoj zaštiti djece i mladih od štetnih uticaja pasivnog pušenja. Države članice su takođe podržale poziv revidirane Preporuke da se novi proizvodi (kao što su elektronske cigarete i grijani duhanski proizvodi) uključe u svoje politike zabrane pušenja, koji su sve privlačniji vrlo mladim korisnicima.

Preporuka slijedi i nadograđuje se na aktivnosti na nacionalnom nivou koje su neke države članice već preoduzele, kao što je proširenje politike zabrane pušenja na obrazovne ustanove i uključivanje novih proizvoda u postojeće zabrane pušenja.

Svjetska zdravstvena organizacija je jasno navela da ne postoji siguran nivo izloženosti pasivnom pušenju i ističe da izloženost aerosolima novih proizvoda, kao što su elektronske cigarete i grijani duhanski proizvodi, potencijalno može dovesti do značajnih respiratornih i kardiovaskularnih problema .

Gotovo 700.000 života u EU se izgubi svake godine zbog konzumacije duhana. On je vodeći uzrok raka, sa 27% svih karcinoma koji se mogu pripisati upotrebi duvana. Procjenjuje se da su 2023. godine 24% Evropljana bili pušači. Cilj Evropskog plana za borbu protiv raka je postizanje generacije bez duvana do 2040. godine, gdje manje od 5% stanovništva EU koristi duvanske proizvode.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *