EU odložila primjenu zakona o krčenju šuma zbog brojnih žalbi
Evropska unija je odložila za godinu dana donošenje zabrane prodaje proizvoda koji dovode do masovne sječe šuma, popuštajući tako zahtjevima nekoliko zemalja proizvođača iz svijeta i domaće opozicije unutar bloka.
Zakon o krčenju šuma imao je za cilj očuvanje šuma tako što bi dozvolio samo proizvode od šuma koji su održivi i koji ne uključuju uništenje šuma u njihovoj proizvodnji. To se odnosi na kakao, kafu, soju, palmino ulje, gumu i proizvode napravljene od njih. Krčenje šuma je drugi najveći izvor emisije ugljenika posle fosilnih goriva.
Zvaničnici zemalja vodećih izvoznika pogođenih prozvoda, Brazil, Indonezija i Obala Slonovače, strahuju da bi zakon mogao da djeluje kao trgovinska barijera i da pogodi male farmere i poremeti lance snabdjevanja.
Pregovarač među različitim institucijama EU, Kristin Šnajder, nazvala je odlaganje primjene pravila zaštite prirode „pobjedom“, dodajući da odlaganje šumarima i poljoprivrednicima pruža zaštitu od „pretjerane birokratije“.
Prema novoj odluci, pravila bi sada trebalo da stupe na snagu 30. decembra 2025. godine za velike kompanije i 30. juna 2026. godine za mala preduzeća. Različite institucije EU i dalje će morati pojedinačno da odobre sporazum, ali pošto su se već dogovorile o mjerama, to će verovatno biti formalnost.
Kao razlog za odlaganje EU Komisija je saopštila da je uvažila žalbe nekoliko globalnih partnera. Neke vlade EU, uključujući Austriju i Nemačku, takođe su nastojale da razvodne zakon ili da odlože njeno uvođenje.
Krčenje i degradacija šuma su važni pokretači klimatskih promjena i gubitka biodiverziteta. Organizacija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO) procjenjuje da je 420 miliona hektara šume — što je površina veća od Evropske unije — izgubljeno zbog krčenja šuma između 1990. i 2020. godine
Ekološka organizacija Grinpis je rekao da bi odlaganje osudilo svjetske šume na još jednu godinu uništenja. Prema UN svake godine širom svijeta se posiječe površina šume veličine Portugala.