EU: Nova pravila o recikliranju plastike u prehrambenom sektoru

Evropska komisija usvojila je nova pravila o bezbjednosti reciklirane plastike, namijenjene za pakovanje hrane. Uredba, koja će doprinijeti održivijem sistemu snabdijevanja hranom, stupiće na snagu u oktobru 2022. godine.

Nova uredba će postaviti jasna pravila, kako bi se osiguralo da se reciklirana plastika može bezbjedno koristiti u ambalaži za hranu u Evropskoj uniji.

Biće odobreno više od 200 procesa recikliranja polietilen tereftalata (PET). To će pomoći u ispunjavanju obavezujućeg cilja do 2025. godine, koji zahtjeva da PET boce za piće, moraju da sadrže najmanje 25 % reciklirane plastike.

Industrija reciklaže će, takođe, moći da uspostavi odgovarajuće načine za reciklažu plastike, koja se trenutno ne može reciklirati za potrebe ambalaže za hranu.

Istovremeno, Evropska agencija za sigurnost hrane imaće jasniju osnovu za procjenu podobnosti tehnologija i sigurnosti reciklirane plastike za tu svrhu.

Nova Uredba ima za cilj da osigura hemijsku i mikrobiološku bezbjednost reciklirane plastike namijenjene za kontakt s hranom, uključujući ambalažu za hranu („reciklirana plastika FCM”). Reciklirana plastika, uglavnom, potiče iz kućnog otpada i može biti kontaminirana na nekoliko načina. Ako se ta kontaminacija ne ukloni, može završiti u hrani i biti štetna za ljudsko zdravlje.

Uredbom će se uspostaviti i registar postupaka reciklaže, izvođača radova i reciklažnih objekata, što će omogućiti veću transparentnost.

Potrebno je više reciklaže, ali i bolja bezbjednost

“Kako bismo smanjili našu zavisnost od primarnih sirovina i uspostavili potpuno kružnu ekonomiju, moramo ojačati tržište reciklirane plastike i značajno smanjiti plastični otpad u prehrambenom sektoru i šire”, rekao je Frans Timermans, potpredsjednik Evropske Komisija odgovoran za Evropski zeleni dogovor.

Europska komesarka za zdravlje i sigurnost hrane Stela Kiriakides naglasila je da su EU potrebna nova pravila za proizvodnju bezbjedne reciklirane plastike, u koje kompanije u prehrambenom sektoru i potrošači mogu vjerovati.

“S obzirom da se oko 50% ukupne plastične ambalaže u EU koristi za prehrambene proizvode, moramo osigurati da ovaj sektor može sigurno i efikasno preći na održiviju proizvodnju hrane – korištenje više reciklovane plastike ključno je da se to ostvari”, rekla je Kiriakides.

Prema njenim riječima, upotreba veće količine ove vrste plastike ključna je da prehrambeni sektor može sigurno i efikasno preći na održiviju proizvodnju hrane, poručuju iz Brisela.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *