Bez dogovora o globalnom Sporazumu o suzbijanju zagađenja plastikom
Zemlje pregovarači o globalnom Sporazumu o suzbijanju zagađenja plastikom nisu uspjele postići dogovor u nedjelju, s više od 100 zemalja koje su bile za ograničenje proizvodnje plastike, dok je nekolicina proizvođača nafte pristajala ciljati samo plastični otpad.
Peti sastanak UN-ova Međuvladinog pregovaračkog odbora (INC-5) koji je trebao donijeti pravno obvezujući globalni ugovor u Busanu, u Južnoj Koreji, trebao je biti i posljednji.
Međutim, zemlje se nisu usuglasile po pitanju osnovnog obima sporazuma. Jedini je dogovor da se razgovori nastave na sastanku koji će se zvati INC 5.2.
“Jasno je da još uvijek postoji neslaganje”, rekla je Inger Andersen, izvršna direktorica UN-ova Programa za okoliš.
Pitanja koja su izazvala najveće podjele uključuju ograničenje proizvodnje plastike, upravljanje plastičnim proizvodima i opasnim kemikalijama te finansiranje pomoći zemljama u razvoju u provedbi sporazuma.
Opcija koju je predložila Panama, koju je podržalo više od 100 zemalja, stvorila bi put za globalni cilj smanjenja proizvodnje plastike.
Me]utim, mali broj zemalja petrohemijskih proizvođača, poput Saudijske Arabije, snažno se protivio naporima da se smanji proizvodnja plastike i nastojao koristiti proceduralne taktike za odgodu pregovora, prenosi CNN.
“Nikada nije bilo konsenzusa”, rekao je delegat Saudijske Arabije Abdulrahman Al Gwaiz. “Postoji nekoliko članaka za koje se čini da su nekako dospjeli (u dokument) uprkos našem stalnom insistiranju da nisu unutar opsega.”
“Ugovor koji… se oslanja samo na dobrovoljne mjere ne bi bio prihvatljiv”, rekla je Juliet Kabera, glavna direktorica ruandske Uprave za upravljanje okolišem.
“Vrijeme je da to shvatimo ozbiljno i pregovaramo o sporazumu koji odgovara svrsi, a ne koji je stvoren da propadne”, upozorava Kabera.
Kina, Sjedinjene Američke Države, Indija, Južna Koreja i Saudijska Arabija bile su prvih pet proizvođača polimera u 2023. godini, prema institutu Eunomia.
Da su na sastanku prevladane ove podjele, bio bi to jedan od najznačajnijih dogovora o zaštiti okoline još od Pariškog sporazuma 2015. godine.
Proizvodnja plastike je na putu da se utrostruči do 2050. godine, a mikroplastika je pronađena u vazduhu, svježim proizvodima, pa čak i majčinom mlijeku.
Više od 3.200 hemikalija, za koje je utvrđeno da izazivaju zabrinutost, pronađeno je u plastici, prema izvještaju Programa UN za životnu sredinu iz 2023. godine, u kojem se navodi da su žene i djeca posebno osjetljivi na njihovu toksičnost.