Baterija budućnosti od sumpora i aluminijuma – jeftina, efikasna i bezbjedna

Naučnici su razvili novi dizajn baterije koristeći lakodostupne materijale – aluminijum, sumpor i so. Ova baterija je jeftina i otporna na vatru i kvarove. Može da se puni veoma brzo, što bi je moglo učiniti korisnom za primjenu u domaćinstvima ili električnim automobilima.

Litijum-jonske baterije su dominirale posljednjih nekoliko decenija zahvaljujući svojoj pouzdanosti i visokoj gustini energije. Međutim, litijum postaje sve rjeđi i skuplji, a ćelije mogu biti opasne, odnosno mogu da eksplodiraju ili se da zapale zbog oštećenja ili nepravilne upotrebe. Potrebne su jeftinije, bezbjednije alternative, posebno kada svijet prelazi na obnovljivu energiju i električna vozila.

Poslije testiranja raznih materijala naučnici sa Instituta za tehnologiju u Masačusetsu, MIT-a odlučili su se za aluminijum za jednu elektrodu i sumpor za drugu, sa elektrolitom istopljene hloro-aluminatne soli između njih. Ne samo da su svi ovi sastojci jeftini i lako dostupni, već nisu zapaljivi, tako da nema opasnosti od požara ili eksplozije.

Cijena ove baterije, na nivou ćelije, je oko 9 dolara po kWh, što je 12% do 16% cijene današnjih litijum-jonskih baterija, kažu naučnici.

Takođe, mogu da rade na visokim temperaturama do 200 °C, odnosno rade bolje kada su toplije. Na 110 °C, baterije su se punile 25 puta brže nego na 25 °C. Istraživači kažu da bateriji nije potrebna nikakva spoljna energija da bi dostigla ovu povišenu temperaturu – njen uobičajeni ciklus punjenja i pražnjenja je dovoljan da bude toliko topla.

Tim kaže da bi ovaj dizajn baterije bio najprikladniji za skalu od nekoliko desetina kilovat-sati, kao što je napajanje jednog domaćinstva iz obnovljivih izvora. Takođe bi mogle da budu korisne u punjanjačima za električne automobile, zahvaljujući brzom punjenju.

Patenti za aluminijum-sumporne baterije su licencirani od strane kompanije Avanti,čiji je suosnivač jedan od autora studije koja opisuje dizajn. Prvi zadatak poslovanja je da proizvedu baterije u velikom obimu, a zatim prođu sve testove opterećenja.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *