Andelija: Električna energija ne može biti osnovni energent za zagrijavanje

Generalni direktor Elektroprivrede BiH, Admir Andelija upozorio je da električna energija ne može biti osnovni energent za zagrijavanje i pozvao stanovništvo da struju koristi racionalno.

On je, za FTV, rekao da svaka ekstremna potrošnja električne energije može uzrokovati određene probleme.

“Smatramo da u nekim normalnim uslovima potrošnje mi nećemo imati problem ni sa snabdijevanjem ni sa cijenom. Međutim, ukoliko dođe do radikalnog povećanja potrošnje električne energije, odnosno ukoliko tu električnu energiju budemo morali nabavljati na tržištu, onda ćemo morati korigovati cijene“.

Naglasio je da je EPBiH, bez obzira na značajno povećanje cijena i toplotne i električne energije, zadržala cijenu toplotne energije za zagrijavanje gradova Tuzla, Lukavac i Kakanj.

“To je naš doprinos prevazilaženju ove teške situacije. Svjedoci smo da, i pored toga što cijena električne energije nije poskupila, Vlada FBiH je odlučila da subvencionira, za početak najugroženije kategorije kupaca. Očekujemo da i ostali nivoi vlasti, prije svega Vlada KS-a, počnu subvencionisati kupce plina na mrežama Sarajevogasa ili toplana Sarajevo. Dugoročno, Kanton Sarajevo se treba spojiti na TE Kakanj i time za jedan dugi period riješiti problem zavisnosti od plina i skupog plina.”

Izgradnja bloka 7 TE Tuzla i dalje neizvjesna

O Bloku 7 TE Tuzla Andelija kaže da su globalni trendovi odustajanja od proizvodnje električne energije iz uglja.

“Samim time smanjen je broj firmi i kompanija koje se bave proizvodnjom opreme za takvu vrstu elektrana. Parlament može naložiti Elektroprivredi da nastavi realizaciju tog projekta po izmijenjenim okolnostima, da izmijeni ugovor, a može da prihvati stav EPBiH da krenemo u raskid ovog ugovora.”

Naglašava da je opredjeljenje Elektroprivrede ka zelenoj tranziciji jasno.

“Trenutno imamo aktuelno preko 15 objekata iz obnovljivih izvora. Ove godine smo imali prvi javni tender za izgradnju prve solarne elektrane.”

Navodi da EPBiH ima takvu sudbinu da je njeno tranzicijsko gorivo ugalj.

“Moramo se još dugoročno oslanjati na ugalj. Sve dok ne dođemo u situaciju da postanemo kompanija koja proizvodi isključivo iz obnovljivih izvora.”

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *