Trampov zakon smanjuje godišnje instalacije čiste energije u SAD-u za 41%
Godišnje instalacije čiste energije u SAD-u smanjiće se za 41% nakon 2027. godine, zbog brzog ukidanja poreskih olakšica za energiju vjetra i sunca u sveobuhvatnom ekonomskom zakonodavstvu predsjednika Donalda Trampa.
Prema izvještaju BloombergNEF-a instalacije će pasti na 48 gigavata u 2028. godini, kada projekti vjetra i solarne energije više neće imati pravo na poreske olakšice. To je mnogo manje u poređenju sa 81 gigavatom prethodne godine, kada se budu žurili da završe projekte prije krajnjeg roka.
„Za projekte vjetra i solarne energije i dalje postoji kratak put do ovih kredita, ali to neće biti lak put za većinu investitora“, napisali su analitičari BloombergNEF-a u izvještaju.
Iako su obnovljivi izvori energije često najjeftiniji izvor električne energije, prognoza naglašava koliko čista energija i dalje zavisi od subvencija. Ukidanje federalnih podsticaja prijeti da preokrene američku energetsku industriju ometanjem razvoja energije vjetra i sunca, koji su postali najveći izvori nove proizvodnje električne energije.
Pad će se dogoditi u kritičnom trenutku, jer se elektroenergetska industrija bori da obezbijedi dodatne kapacitete kako bi zadovoljila očekivani porast potražnje od strane data centara, koji koriste vještačku inteligenciju.
Novi dodaci u vjetroelektrane, solarne energije i skladištenje energije do 2030. godine će pasti za 23% u poređenju s ranijom prognozom BNEF-a kao rezultat novog zakonodavstva. Energija vjetroelektrana na kopnu će zabilježiti smanjenje od 50% u poređenju s prethodnim prognozama, dok će solarna energija i skladištenje energije zabilježiti pad od 23% odnosno 7%.
Ova promjena će posebno biti teška za solarnu industriju. Nakon što investitori izgube poreske olakšice, samo 30% planiranih solarnih projekata moći će ponuditi konkurentne cijene i “očekuje se da će preživjeti”, prema istraživačkoj kompaniji Enverus. Oko 57% vjetroelektrana biće konkurentno bez kredita, prema izvještaju Enverusa objavljenom ove sedmice.
Prema procjenama nezavisnog instituta, Centar za američki napredak, Trampova administracija i Kongres pokušavaju da nadoknade ovo smanjenje snabdijevanja električnom energijom većim razvojem fosilnih goriva. Međutim, veće oslanjanje na fosilna goriva za električnu energiju će na kraju samo povećati troškove za potrošače zbog njihovih viših operativnih i troškova održavanja u poređenju sa čistom energijom.
Predviđaju veće troškove za prosječno 110 dolara po domaćinstvu već naredne godine, a neke države bi bilježile povećanje od preko 200 dolara godišnje.
Preduzeća se takođe suočavaju s povećanim troškovima od skoro 10 posto do 2026. godine, a ovi dodatni troškovi će vjerovatno biti prebačeni na potrošače.