Ekologija

Prekomjerni salinitet prisutan na više od 10 % ukupne površine kopna na Zemlji

Prekomjerni salinitet registrovan je na skoro 1,4 milijardi hektara zemlje, što je nešto više od 10 % ukupne kopnene površine Zemlje.

Ovo se navodi u najnovijoj globalnoj procjeni Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), uz napomenu da je dodatnih milijardu hektara ugroženo zbog klimatske krize i lošeg upravljanja.

Izvještaj o globalnom statusu tla pogođenih solju predstavljen je tokom  Međunarodnog foruma o zemljištu i vodi 2024. u Bangkoku.

Salinizovano zemljište, odnosno zemljište koje sadrži visok nivo rastvorljivih soli, postaje sve veći globalni problem.

Ove soli, uključujući natrijum, magnezijum, i kalcijum, akumuliraju se u zemljištu do nivoa koji ometa rast biljaka i smanjuje plodnost tla.

Pokretači salinizacije su prirodni i izazvani od strane ljudi

FAO u svom izveštaju Globalni status zemljišta pogođenih solju navodi da je ovo prva takva sveobuhvatna studija u poslednjih pedeset godina koja detaljno ispituje obim i uticaj saliniteta na zemljišta.

Deset zemalja (Afganistan, Australija, Argentina, Kina, Kazahstan, Ruska Federacija, Sjedinjene Američke Države, Iran, Sudan i Uzbekistan) čine 70 posto tla zahvaćenog solju u svijetu.

U zemljama koje su najviše pogođene ovim problemom, salinitet može dovesti do gubitka prinosa usjeva – kao što riža ili pasulj – do 70 posto.

Globalna upotreba slatke vode se posebno povećala šest puta tokom prošlog vijeka, doprinoseći zaslanjivanju podzemnih voda, zbog prekomjerne eksploatacije vode za potrebe navodnjavanja.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *