EnergijaIstaknuto

Intenzivni radovi na izgradnji vetroparka Kostolac

Ministarka rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije Dubravka Đedović Handanović obišla je danas, zajedno sa šefom Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuelom Žiofreom i ambasadorkom Nemačke Anke Konrad, radove na izgradnji vetroparka Kostolac, koji će snabdevati energijom više od 30.000 domaćinstava.

Investicija je vredna 144 miliona evra i finansira se iz Nemačke razvojne saradnje kroz kredit KfW banke od 110 miliona evra, bespovratna sredstva EU u iznosu od 30 miliona evra, dok deo sredstava obezbeđuje EPS.

Đedović Handanović je navela da je reč o prvoj vetroelektrani „Elektroprivrede Srbijeˮ, koja će sa kapacitetom od 66 megavata dodatno povećati sigurnost snabdevanja električnom energijom i unaprediti agendu dekarbonizacije naše zemlje.

Ministarka je istakla da je ovaj vetropark deo nastojanja Srbije da, kao i druge evropske zemlje, proizvodi više čiste energije za građane i privredu i da smanjuje zavisnost od fosilnih goriva.

Ona je ukazala na to da staro rudarsko odlagalište na ovaj način postaje i mesto na kojem će se proizvoditi čista energija sa manjim uticajem na životnu sredinu.

Do kraja decenije skoro svaki drugi megavat-čas električne energije proizvodiće se iz obnovljivih izvora energije, što je pokazatelj da smo pokrenuli nezaustavljiv proces energetske tranzicije, rekla je ministarka i dodala da je to potvrdila i Energetska zajednica, označivši Srbiju kao lidera u sprovođenju reformi u ovoj oblasti.

Đedović Handanović je izrazila zahvalnost EU na izdvajanju pomenutih bespovratnih sredstava, kao i Nemačkoj na povoljnim uslovima kreditiranja i dodatnom grantu kroz Razvojnu banku KfW.

Žiofre je ocenio da je vetropark „Kostolacˮ značajno dostignuće u energetskoj tranziciji Srbije i svedočanstvo snažnog partnerstva Srbije i EU.

Šef Delegacije EU u Srbiji je istakao da je ovaj projekat usklađen sa Zelenom agendom EU za Zapadni Balkan i da predstavlja konkretan korak ka dekarbonizaciji i održivom energetskom razvoju.

Koristeći energiju vetra, Srbija ne samo da smanjuje zavisnost od fosilnih goriva, već i unapređuje svoje klimatske obaveze i obezbeđuje čistiju budućnost za građane, predočio je on, dodavši da Unija podržava transformaciju energetskog sektora Srbije i da je od 2000. godine uložila više od milijardu evra bespovratnih sredstava.

Od poboljšanja energetske efikasnosti do podsticanja projekata obnovljive energije, posvećeni smo pomaganju Srbiji da izgradi otporan i moderan energetski sistem, a ovo partnerstvo, zasnovano na Evropskom zelenom dogovoru i Zelenoj agendi za Zapadni Balkan, pokazuje da održivi rast i zaštita životne sredine mogu da idu ruku pod ruku, podržavajući napredak Srbije ka integraciji u EU i zelenijoj budućnosti, naglasio je Žiofre.

Konrad je navela da je Nemačka ponosna na to što podržava izgradnju prve javne vetroelektrane u Srbiji kao dela dugogodišnje razvojne saradnje na tranziciji ka zelenoj energiji, koja traje od 2000. godine.

Prema njenim rečima, ovaj projekat pomaže Srbiji da smanji zavisnost od fosilnih goriva i do 2050. godine ostvari svoje ciljeve ka neutralnosti ugljenika.

Generalni direktor EPS AD Dušan Živković rekao je da su u toku intenzivni radovi na sve četiri lokacije, da je do sada betonirano 15 temelja, da su izgrađeni vetrogeneratori VG7 i VG6 i da sledi gradnja vetrogeneratora 1.

Prema njegovim rečima, gradi se trafo-stanica, razvodno postrojenje i unutrašnja kablovska mreža, a planirano je da se radovi završe sredinom 2025. godine.

Za projekat su dobijene sve građevinske dozvole, a vetropark će godišnje proizvoditi 187 miliona kilovat-časova, objasnio je on.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *