Ekološke grupe ponovo pozivaju KfW da prestane finansirati postrojenja za biomasu u Srbiji
Četiri ekološke organizacije ponovo su pozvale njemačku državnu razvojnu banku KfW da prestane da finansira postrojenja na biomasu za proizvodnju toplotne i električne energije u Srbiji jer ona nisu klimatski održiva i rade bez adekvatne zaštite zdravlja i bezbjednosti.
Pismo direktorima KfW uslijedilo je nakon posjete predstavnika međunarodnih organizacija CEE Bankwatch i Earth Thrive postrojenju za biomasu u Novom Pazaru, koje je KfW finansijski pomogao.
U saopštenju organizacija se navodi da fabrika u Novom Pazaru sagorijeva oblovinu, odnosno cijela stabla drveća uzeta direktno iz šume.
„Aktivisti nisu pronašli nikakve dokaze o bilo kakvoj kontroli drvne prašine, koja je štetna po ljudsko zdravlje, niti su vidjeli dokaze o sprovođenju adekvatnih mera zaštite od požara. Ipak, postoje planovi za dalje proširenje ove fabrike, odnosno povećanje količine drveta koja se u njoj sagorijeva“, navodi se u saopštenju.
Nataša Kovačević iz mreže CEE Bankwatch, koja je posjetila fabriku u februaru, izjavila je da sagorijevanje velikih količina drveta za toplanu i elektranu nikada nije klimatski prihvatljivo niti održivo.
„Ne emituje se manje ugljen-dioksida nego sagorijevanjem uglja, a emituju se velike količine štetnih malih čestica i drugih zagađivača vazduha. Međutim, posebno je šokantno videti postrojenje koje finansira KfW kako sagorijeva cijela stabla i radi bez adekvatne zaštite zdravlja i bezbjednosti“, navela je Kovačević.
Zoe Lujić iz organizacije Earth Thrive i Balkanskog centra za prava prirode istakla je da je finansiranje KfW-a proizvodnje energije iz biomasa povezano sa većom sečom šuma, „u zemlji gde je ilegalna sječa već raširena“.
„Sječa drveća i šuma nikada ne može biti dio prelaska na istinski čistiju energiju. Umjesto toga, ona nanosi ozbiljnu štetu klimi i svim biljnim, životinjskim, gljivičnim i drugim živim zajednicama koje žive i zavise od šumskih ekosistema“, rekla je Lujić.
Pismo su potpisale i britanska organizacija Biofuelwatch i njemačka grupa Robin Wood.
U zajedničkom pismu ponovljeni su pozivi koje je 41 ekološka organizacija uputila u julu prošle godine, tražeći od KfW da odmah zaustavi taj projekat i umjesto toga investira u energetsku efikasnost i uštedu energije, kao i u energiju vjetra, solarnu i geotermalnu energiju u Srbiji.
U njihovom otvorenom pismu navedeno je da je KfW glavni finansijer kontroverznog Programa za obnovljivu energiju u Jugoistočnoj Evropi – Razvoj tržišta biomase u Srbiji, koji je počeo 2017. godine i čija je vrijednost 32 miliona evra.
U okviru programa su u četiri opštine već izgrađena četiri kombinovana postrojenja za proizvodnju toplotne i električne energije, od kojih svako ima kotao na drva i jedan veći kotao na fosilna goriva.